Biała Sobota w POSUM – Babska Sobota

 

 

Termin:
14 październik 2023, godz. 9:00 do 13:00
Miejsce:
Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych, Al. Solidarności 36, Poznań
Załączniki:
Diagnostyka – dostępne pakiety badań (PDF, 94.52kB)

To będzie wyjątkowa Biała Sobota – “Babska Sobota”! W Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych każdy będzie mógł skorzystać z licznych badań profilaktycznych i konsultacji z lekarzami. Z okazji trwającego Tygodnia Kobiet specjalną ofertę przygotowano właśnie dla pań.

Na zdjęciu kobieta pobierająca krew od pacjentki - grafika artykułu
Najbliższa Biała Sobota w POSUM będzie miała specjalną ofertę dla pań

Najbliższa Biała Sobota – “Babska Sobota” odbędzie się 14 października w POSUM (przy Al. Solidarności 36). Rozpocznie się o godz. 9 i potrwa do godz. 13. Przez ten czas wszyscy poznaniacy i poznanianki będą mogli zadbać o swoje zdrowie. Specjalną ofertę przygotowano jednak dla kobiet.

W zakładzie radiologii POSUM będą one mogły zbadać swoje piersi w mammografie, a w Punkcie Profilaktyki Intymnej zrobić cytologię oraz usg i skonsultować się z ginekologiem. Z kolei na stoisku “Kriomedica – Poznańskiego Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej” czekać będą konsultacje z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej. Będzie tam można porozmawiać o bolesnych miesiączkach, endometriozie czy nietrzymaniu moczu.

Porady lekarzy i specjalistyczne badania

Szeroką ofertę badań przygotował Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych. W jego poradniach (kardiologicznej i diabetologicznej) będzie można wykonać ekg, zmierzyć ciśnienie i poziom glukozy, a wyniki skonsultować z kardiologiem.

W poradni geriatrycznej chętni wykonają badania przesiewowe, które pozwolą szybko ocenić zagrożenie sarkopenią – czyli spadkiem siły mięśniowej.

W zakładzie fizjoterapii na pacjentów czekać będzie fizjoterapeuta, który pokaże najlepsze ćwiczenia na bóle kręgosłupa. Z konsultacji będzie można skorzystać również w gabinetach poradni dietetycznej, zdrowia psychicznego, podologa, w gabinecie estetyki ciała czy u internisty, który podsumuje wyniki badań.

Przedstawiciele Telemedycyny Polskiej zaproponują badanie EKG z opisem oraz interpretacją lekarza, badanie poziomu cholesterolu całkowitego i glukozy, ocenę ukrwienia kończyn dolnych, porady dietetyka, pomiar ciśnienia, tętna i saturacji, obliczenie wskaźnika BMI oraz określenie czynników ryzyka zawału mięśnia sercowego.

Poznański oddział IFMSA – organizacji zrzeszającej studentów medycyny oraz młodych lekarzy – zaproponuje badania poziomu glikemii, ciśnienia tętniczego oraz profilu lipidowego. Jej przedstawiciele podpowiedzą też, jak stosować prawidłową dietę, obliczą współczynniki BMI i WHR, a także przeprowadzą konsultacje lekarskie wyników, otrzymanych przez uczestników Białej Soboty. Dorośli będą mogli też zbadać swój słuch.

Przez cały czas trwania akcji będzie można również zgłosić się do pobrania krwi i wykonać konkretne badania w punkcie Diagnostyki (liczba miejsc jest ograniczona). Badania będą w pakietach (np. “pakiet cardio”, “pakiet tarczycowy”), a do pobrania krwi należy zgłosić się na czczo.

Dla seniorek i seniorów

Mieszkańcy Poznania w wieku 60-65 lat będą mogli zaszczepić się przeciwko grypie. Na terenie POSUM stanie też prowadzony (przy wsparciu Miasta) przez Polskie Towarzystwo Gerontologiczne Punkt Opieki Farmaceutycznej – czyli konsultacje dla pacjentów, którzy równocześnie muszą przyjmować wiele leków.

Na stoisku Centrum Inicjatyw Senioralnych będzie można dowiedzieć się, jakie usługi i ułatwienia proponuje Poznań swoim starszym mieszkankom i mieszkańców, posłuchać o wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych dla seniorów, a także pobrać Poznańskie Pudełko Życia. To również okazja, by na stoisku Poznańskiego Centrum Świadczeń wyrobić sobie OK Poznań – Poznańską Złotą Kartę.

Przedstawiciele Toruńskich Zakładów Opatrunkowych podpowiedzą, jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu i jak uzyskać refundację np. na chłonne majtki. Będzie tam można również dostać poradnik o tym, jak opiekować się osobą niesamodzielną. Z kolei na stoisku Wielkopolskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego będzie można skorzystać z porad pedagoga, psychologa, fizjoterapeuty zajęciowego, a także zbadać się w kierunku zaburzeń otępiennych.

Profilaktyka i zdrowie psychiczne

Fundacja AKME zaproponuje konsultacje z psychologiem, w tym z psychologiem dzieci i młodzieży. Będzie okazja, by zapisać się na bezpłatne konsultacje psychiatryczne, psychologiczne oraz psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży.

Na stoisku Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka będzie można dowiedzieć się więcej o  profilaktyce nowotworów skóry, samobadaniu oraz zagrożeniach, jakie płyną z nadmiernego korzystania ze słońca czy solarium. Będzie też można zbadać znamiona videodermatoskopem. Z kolei na stanowisku sanepidu palacze będą mogli zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu i dowiedzieć się, jak rzucić palenie. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w alkogoglach i nauczyć się bezpiecznie usuwać kleszcze.

Przedstawiciele Wielkopolskiego Banku Żywności podpowiedzą, jak nie marnować jedzenia i jak szybko przygotować z warzyw i owoców pyszne pasty do smarowania chleba. Z kolei na stoisku Katedry Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będzie można zmierzyć skład ciała i omówić wyniki, a także uzyskać krótkie porady dietetyczne na temat zdrowego żywienia.

U przedstawicieli firmy Family Optic będzie można zbadać ostrość wzroku i sprawdzić, w jakim stanie technicznym są okulary – a także wyczyścić je w myjce ultradźwiękowej, jeśli będzie taka potrzeba.

Biała Sobota będzie też okazją, by dowiedzieć się więcej o oddaniu krwi, szpiku, a także organów po śmierci.

Strefa mobilna

Przed ośrodkiem stanie również strefa mobilna. W osteobusie będzie można sprawdzić ryzyko osteoporozy i zbadać gęstość kości. W tej strefie możliwe będzie również zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, które pozwoli ocenić stan płuc, dróg oddechowych, serca, naczyń i kości.

AW

 
 
 
Language »
Skip to content