Nagroda w konkursie:„Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami” za Punkt Profilaktyki Intymnej 24 h w POSUM

“Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami” to konkurs, który ma wyróżnić działania włączające w życie społeczne osoby z niepełnosprawnościami. Tematem przewodnim jego XI edycji były m.in. ochrona praw kobiet, sytuacja kobiet z niepełnosprawnością i przeciwdziałanie ich dyskryminacji. Poznań zajął w nim drugie miejsce.

Punkt powstał w 2018 roku – po to, by każda mieszkająca w Poznaniu osoba miała dostęp do profilaktyki intymnej. Od samego początku dostępny był dla poznanianek z niepełnosprawnością narządu ruchu czy intelektualną, słabowidzących, niewidomych, słabosłyszących i głuchych. Rok później rozszerzył działalność i zaczął przyjmować również mężczyzn, którzy mogą się tam zgłosić na konsultację urologiczną. Od 2021 roku punkt działa w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych przy Al. Solidarności 36.

Profilaktyka zapobiega wielu chorobom i pomaga wykrywać je we wczesnym stadium, kiedy istnieją duże szanse na wyleczenie – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Czasami jednak strach przed chorobą lub brak dostępu do szybkiej konsultacji ze specjalistą powodują, że niektórzy unikają lekarzy. Dlatego w Poznaniu powstało miejsce, gdzie każdy – niezależnie od swojego statusu materialnego, wyznania, przekonań, braku ubezpieczenia zdrowotnego czy różnego rodzaju niepełnosprawności – może skorzystać z fachowej pomocy w sposób szybki i profesjonalny, w przestrzeni dostosowanej do potrzeb.

Cieszy nas każda inicjatywa mająca na celu ułatwienie funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami w życiu publicznym, zwłaszcza jeśli dotyczy poprawy dostępności do usług medycznych – mówi Konrad Zaradny, dyrektor POSUM.

Punkt Profilaktyki Intymnej może funkcjonować dzięki zaangażowaniu przedstawicieli Urzędu Miasta Poznania. Chciałbym podziękować również organizatorom konkursu: “Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami” za inicjatywę i wyróżnienie Punktu Profilaktyki Intymnej w POSUM za prowadzenie usług sprzyjających osobom z niepełnosprawnościami. Cieszy mnie to wyróżnienie i traktujemy je jako mobilizację do dalszych działań. Nagrodę finansową przeznaczymy na jeszcze lepsze dostosowanie Punktu Profilaktyki Intymnej.

Praktyka pokazuje, że tego typu inwestycje powinny być zawsze konsultowane z osobami, do których są bezpośrednio adresowane. To one wiedzą z jakimi problemami muszą się zmagać na etapie konsultacji lekarskich.

Jesteśmy w trakcie rozmów ze stowarzyszeniem osób niepełnosprawnych, z którym dokonamy wizji lokalnej punktu i wybierzemy kolejne zadania do realizacji. Jestem przekonany, że współpraca pomoże nam rozwijać korzystne rozwiązania na terenie całego Ośrodka.

Konrad Zaradny, dyrektor POSUM

W Punkcie Profilaktyki Intymnej można skorzystać m.in. z konsultacji i porad lekarskich przez 7 dni w tygodniu. Budynek POSUM, w którym się mieści, jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przed wejściem znajduje się podjazd, w drzwiach nie ma progów, a winda jest odpowiednia dla pacjentów na wózkach oraz niewidzących. Również toalety są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, Sam gabinet lekarski jest wyposażony w elektryczny fotel ginekologiczny.

Na stronie internetowej POSUM znajdują się filmy przybliżające działanie punktu – są one przystosowane do potrzeb osób głuchych, niedosłyszących, niewidomych i niedowidzących.

Zakres działalności punktu to przede wszystkim konsultacje lekarskie i poradnictwo dotyczące chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową, higieny intymnej oraz antykoncepcji naturalnej, mechanicznej i farmakologicznej. Pacjentki i pacjenci mogą liczyć również na rozpoznanie i doraźną pomoc medyczną w przypadku urazów, stanów zapalnych narządów rodnych, skierowania na badania diagnostyczne z zakresu chorób ginekologicznych oraz zakaźnych (z wyłączeniem kobiet ciężarnych i kobiet w połogu).  Mężczyźni mogą konsultować się urologicznie i przeprowadzać badania profilaktyczne na nowotwory prostaty PSA lub skorzystać z porad dotyczących higieny intymnej lub antykoncepcji.    

Nowością jest też możliwość skorzystania – po konsultacji z lekarzem – z profilaktycznego badania mammograficznego lub USG piersi. Punkt Profilaktyki Intymnej nie wykonuje żadnych zabiegów medycznych. Od 1 stycznia do 31 października udzielono w nim 2109 informacji, rejestracji i wstępnego wywiadu oraz 1439 konsultacji lekarskich. Skorzystało z nich 1369 kobiet i 70 mężczyzn.

Więcej informacji można znaleźć na stronach POSUM: posum.pl/punkt-profilaktyki-intymnej-24h oraz Miasta Poznań: poznan.pl.

Language »
Skip to content