PIĘTRO 0BUDYNEK B
Obraz autorstwa benzoix na Freepik
Poradnia Lekarza rodzinnego jest miejscem podstawowej i pierwszej pomocy medycznej pacjenta, zmagającego się z problemami zdrowotnymi.
Lekarza POZ oraz pielęgniarkę możesz wybrać bezpłatnie dwa razy w roku kalendarzowym. Za kolejną zmianę wnosisz opłatę. Nie zapłacisz za kolejną zmianę lekarza, jeśli będzie ona związana:
-
ze zmianą Twojego miejsca zamieszkania
-
zamknięciem bądź likwidacją przychodni, w której do tej pory się leczyłeś
-
przejściem na emeryturę lekarza POZ, u którego dotychczas się leczyłeś
-
ukończeniem przez Ciebie lub Twoje dziecko 18 lat.
Poradnia Pediatryczna
Regulamin POZ:
-
Prosimy o pozostawienie odzieży wierzchniej w poczekalni przed wejściem do gabinetu.
-
Przypominamy, że dziecko do badania pediatrycznego rozbieramy w całości.
-
Czas przyjęcia pacjenta w gabinecie jest orientacyjny – wizyty wymagają czasem więcej uwagi ze strony lekarza, co może generować opóźnienia za co przepraszamy. Czasem wizyty są nieco krótsze, dlatego prosimy o przybycie przed gabinet na 5 minut przed planowaną wizytą, żeby usprawnić pracę.
-
Prosimy o przynoszenie na wizyty książeczki zdrowia dziecka.
-
Przypominamy, że karta bilansowa ze szkoły dla uzupełnienia przez lekarza powinna zawierać dane wpisane przez pielęgniarkę szkolną i rodzica.
-
Do dzieci zdrowych rejestrujemy dzieci do szczepie, na bilanse, bez cech infekcji dróg oddechowych tj. np. kataru, kaszlu, przewodu pokarmowego: np. biegunka i wymioty oraz gorączki.
Czym różnią się szczepienia obowiązkowe od zalecanych?
Obowiązkowe szczepienia to takie, które są refundowane przez Ministerstwo Zdrowia i nie pobiera się za nie opłat. Obowiązkowe szczepienia to: szczepienie przeciw WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B), przeciw DTP (przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi), przeciw Hib (Hematophilus influenzae typ b) oraz PCV (przeciw pneumokokom), IPV (przeciw polio), MMR (przeciw odrze, śwince, różyczce) i ostatnie, jedyne doustne, przeciw rotawirusom. Szczepienia są realizowane wg tzw. kalendarza szczepień, a informacja o szczepieniu jest umieszczana zarówno w karcie szczepień przechowywanej w Poradni Lekarza Rodzinnego oraz w Książeczce Zdrowia Dziecka, która jest w posiadaniu rodziców.
Zalecane to szczepienia dodatkowe, które warto podać, ale koszty szczepień pokrywają rodzice dziecka. Aktualnie jedynym szczepieniem zalecanym, którego koszt jest refundowany, jest szczepienie przeciw ospie wietrznej. Podawane dzieciom uczęszczającym do żłobka lub klubu malucha- trzeba okazać odpowiednie zaświadczenie.
Zalecane to m.in. szczepienia przeciw meningokokom różnych grup-osobne szczepienie na meningokoki A,C,Y-135,W i meningokoki B oraz poszerzone szczepienia na pneumokoki, szczepienie przeciw ospie wietrznej, odkleszczowemu zapaleniu mózgu, HPV, grypie.
Leczenie gorączki
O ile stan podgorączkowy u dziecka często działa korzystnie, pobudzając układ odpornościowy, o tyle już sama gorączka osłabia organizm, dlatego należy ją obniżać (w pewnych sytuacjach u dzieci stosujemy również leki przeciwgorączkowe już w przypadku stanu podgorączkowego, np. drgawki gorączkowe w przeszłości).
Dawkowanie leków przeciwgorączkowych
W pierwszej kolejności obniżamy temperaturę ciała stosując leki przeciwgorączkowe. Leki przeciwgorączkowe u dzieci dawkuje się ze względu na masę ciała. Pamiętaj, lek nie podziała jeśli nie podamy go w odpowiedniej dawce. Najczęściej na preparatach zapisane są przedziały wagowe i dawki leków, ale dokładniejszą metodą jest dawkowanie leków precyzyjnie na kg masy ciała.
Paracetamol doustnie 10-15 mg/kg mc na dawkę
(maksymalna dawka jednorazowa 1000 mg) co 4-6 h
(maksymalna dawka dobowa 60 mg/kg mc)
Paracetamol doodbytniczo 20-25 mg/kg mc na dawkę
(maksymalna dawka jednorazowa 1000mg) co 6-8 h
(maksymalna dawka dobowa 60 mg/kg mc)
Ibuprofen doustnie i doodbytniczo 10 mg/kg mc na dawkę co 6-8 h
(maksymalna dawka dobowa 40 mg/kg mc)
Inne metody
Dodatkowo w warunkach domowych po podaniu leków przeciwgorączkowych możemy zastosować tradycyjne metody obniżania temperatury:
-
kąpiel w letniej wodzie (temp. wody niższa od temp. ciała o 2-3 stopnie C) przez około 10-15 minut
-
wilgotne okłady na czoło
-
wilgotne okłady na pachwiny; pachy; kark
-
pojenie chłodnymi płynami
-
unikanie przegrzewania dziecka, dziecka nie należy zbyt grubo ubierać. Pomieszczenie, w którym przebywa pacjent powinno być regularnie wietrzone z utrzymaną stałą temp. około 20 stopni C.