POSUM z dotacją unijną na zakup sprzętu medycznego

POSUM z dotacją unijną na zakup sprzętu medycznego
Dodano 03.27.2018 w Aktualności

POSUM z dotacją unijną na zakup sprzętu medycznego

POSUM otrzyma 6,5 mln z Urzędu Marszałkowskiego z funduszy unijnych na zakup sprzętu w ramach utworzenia Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej.

 

W imieniu POSUM umowę na dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem podpisał dyrektor ośrodka - Piotr Nycz. Pieniądze trafią do POSUM zarówno w 2018 jak i w 2019 roku w ramach programu WRPO 14+.

- Poznańskie Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej jest odpowiedzią na problemy starzejącego się społeczeństwa - mówi Piotr Nycz, dyrektor POSUM. - Głównym naszym celem jest zapewnienie właściwej opieki oraz wydłużenie okresu sprawności psychofizycznej oraz możliwości pełnienia ról społecznych i zawodowych poznańskim seniorom.

Budynki samego Centrum powstaną z kolei dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta. Centrum Medycyny Senioralnej oraz Centrum Opieki Paliatywnej na sto łóżek ma powstać za blisko 40 mln zł. W jego ramach mają działać m.in hospicjum, oddziały geriatryczne i rehabilitacyjne, hostel dla osób w podeszłym wieku, a także specjalistyczne poradnie.

- Fakt, że pierwsze w Polsce Centrum powstaje w Poznaniu jest znakiem, że Wielkopolska to nie tylko symbol pracowitości i solidności, ale także dobrych emocji i łączenia pokoleń – powiedział Marek Woźniak, Marszałek Wielkopolski.

Miasto już w 2016 roku zarezerwowało w budżecie na ten cel 32 mln zł, resztę stanowić będą dotacje z UE i WFOŚ.

POSUM w 2017 roku przyjął 245 013 pacjentów, którzy skorzystali z ponad 410 000 świadczeń medycznych. Zatrudniamy 103 lekarzy specjalistów, a ogółem 289 osób personelu medycznego. Poradnia Lekarza Rodzinnego POSUM jest największą poradnią w Poznaniu. W 2017 roku lekarze POSUM przyjęli w poradni POZ 18 064 pacjentów. Obecnie POSUM ma także największą Pomoc Doraźną i Wieczorową w Poznaniu. W 2017 roku przyjęto tutaj na pomocy doraźnej i wieczorowej 24 625 pacjentów, co daje średnią miesięczną 2052 pacjentów. POSUM obsługuje największy obszarowo teren w Poznaniu; Poznań Stare Miasto, Murowaną Goślinę, Suchy Las i Czerwonak.

Na podstawie danych Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania:

  • ponad 25 proc. poznaniaków znajduje się w grupie wiekowej 60+ (około 141.000 osób),

  • ponad 18 proc. poznaniaków znajduje się w grupie wiekowej 65+ (około 100.000 osób),

  • ponad 2 proc. poznaniaków znajduje się w grupie wiekowej 85+ (około 12.000 osób).

 

Poznańskie Centrum Medycyny Senioralnej

Medycyna Senioralna:

- dzienna opieka dla osób starszych

- hostel dla osób starszych

- pełna opieka całodobowa

- poradnia geriatryczna

- szpitalny oddział geriatryczny

- rehabilitacja ruchowa

- poradnia rehabilitacyjna dla osób starszych

 

Na zdjęciu: Piotr Nycz (dyrektor POSUM), Marszałek Wielkopolski Marek Woźniak oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

 

Zadbaj z nami o własne zdrowie.

POSUM 2018